Oddział Szczeciński

Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego serdecznie zaprasza na wyjazd do szkółki drzewiarskiej Fischer organizowany w dniu 8 czerwca. Podczas wyjazdu zwiedzimy bogatą kolekcję roślin szkółkarskich.


Relacja z wycieczki “WENECJA BRANDENBURGII, KRAINA OGÓRKÓW CZYLI SPREEWALD –BŁOTA SZPREWY –LAS SZPREWY” -12.05.2019

W ubiegłą niedzielę blisko 50 osobowa grupa wzięła udział w wyjeździe do Spreewaldu. Zanim jednak trafiliśmy do ogórkowej krainy odwiedziliśmy położony na skraju Spreewaldzkiego Rezerwatu Biosfery Gród Słowiański Raddusch (Slavenburg Raddusch).  Wyłaniający się z oddali wysoki, otoczony fosą  wał obronny robi wrażenie. Na terenie obiektu znajduje się także muzeum, w którym podziwialiśmy liczne pozostałości kultury łużyckiej. Na miłośników wrażeń czekała nie lada gratka w postaci spaceru po szczycie wału, z którego rozciągają się piękne widoki na okoliczne pola i mokradła.

Atrakcję dnia stanowił blisko trzygodzinny rejs tradycyjną łodzią kahn po kanałach Spreewaldu. Sieć wodna przypomina labirynt, w którym za każdym zakrętem czeka jakaś niespodzianka. Z perspektywy wody mieliśmy okazję podziwiać zarówno wyłaniające się zza roślinności wiejskie domki, niewielkie poletka uprawne, a także bardziej dzikie fragmenty leśne. Podczas rejsu co rusz witały nas wspaniałe okazy drzew i krzewów, wśród których zdecydowany prym wiodły azalie i różaneczniki. W towarzystwie wesołych kaczek, latających ważek, słuchając śpiewu ptaków, w wesołym nastroju dotarliśmy do Lehde, gdzie zwiedziliśmy wioskę oraz skansen Muzeum Etnograficznego podziwiając doskonale zachowane budynki, sprzęty, narzędzia użytku codziennego. Zaskoczeniem dla niektórych były dość niskie sufity, a także m. in. wielorodzinne łóżka z szufladą na… dzieci”.  Na zakończenie udaliśmy się do malowniczej miejscowości Lübbenau, gdzie zajrzeliśmy  na teren parku towarzyszącemu neogotyckiej rezydencji dworskiej (dziś mieści się tutaj czterogwiazdkowy hotel), po czym udaliśmy się na spacer po urokliwej starówce. Czas wolny w porcie Lübbenau spędziliśmy na degustacjach lokalnych smakołyków takich jak ogórki czy chrzan w różnych smakowych marynatach, najodważniejsi mogli także spróbować lodów ogórkowych i Gurken Bier (piwa o smaku ogórków).
Za bogaty program wycieczki i wiele ciekawych historii dziękujemy niezastąpionemu Tadeuszowi Leśnikowi, który zachęcał także do kolejnych wypraw organizowanych przez nasz oddział PTD.

Już wkrótce na stronie głównej fotorelacja z wyprawy  w obiektywie Grzegorza Nowaka.

Życzenia