Oddział Szczeciński

Serdecznie zapraszamy na wyjazd z dr inż. Tadeuszem Leśnikiem pt. “Stralsund i Barth – zabytkowe miasta nadbałtyckie Pomorza Przedniego oraz obserwacje żurawi przed odlotem”

Z wizytą w Szkółce Drzewiarskiej Fischer w Sokolnikach k. Maszewa – 8 czerwca 2019 r.

Aktywna wyjazdowo wiosna w szczecińskim oddziale PTD zaowocowała kolejnym wyjątkowym wydarzeniem. W sobotę 8 czerwca wyruszyliśmy w drogę do Sokolnik koło Maszewa, aby odwiedzić Polsko-Niemiecką Szkółkę Drzewiarską Fischer.
Mimo, iż jest to miejsce doskonale znane na szkółkarskiej mapie województwa wizyta tutaj każdorazowo obfituje w niespodzianki. Od wielu lat firma prowadzona przez Państwa Monikę i Grzegorza Wierzbickich specjalizuje się w produkcji roślin drzewiastych, krzewów ozdobnych i owocowych, w szczególności zaś słynie z produkcji wysokiej jakości soliterów, stale poszerzając ofertę o nowe gatunki i odmiany.  

Teren upraw zajmuje około 30 ha, kolekcje roślin zwiedziliśmy więc w bardzo przyjemny sposób – podróżując na wozie z sianem! Dzięki temu udało nam się zapoznać z ogromną ofertą szkółki, która przypomina bogactwem kolekcje niejednego arboretum. Co chwila rozlegały się okrzyki -„ och, czy to nie jest …?”, „oo, zobaczcie to….”, a przecież nie tak łatwo jest zaskoczyć naszych dendrologów.
Bogactwo drzew i krzewów, roślin formowanych w wymyślne formy topiaryczne, przepięknie kwitnące różaneczniki, ciekawostki dendrologiczne – to wszystko czekało na nas w Sokolnikach. Mieliśmy także możliwość zobaczyć zabieg mechanicznego podcinania korzeni drzew (maszyna gąsienicowa jest wyposażona w kilka wymiennych obrotowych noży, może wycinać bryłę ziemi o średnicy do 100 cm, posiada również  podnośnik hydrauliczny umożliwiający unoszenie większych egzemplarzy).

Po aktywnym zwiedzaniu szkółki, jak na PTD przystało,  był czas także na integrację przy posiłku. Po odzyskaniu sił znaczna część z nas udała się także na zakupy (wśród faworytów królowały  pięknie kwitnące kalmie, lawendy, szałwie, część z nas żałowała, że nie ma większych ogrodów lub balkonów które mogłyby pomieść więcej oferowanych w szkółce roślin).
Na zakończenie spotkania prezes PTD Marcin Kubus złożył podziękowania wraz z książkowym upominkiem z podpisami uczestników spotkania dla właściciela szkółki, pana Grzegorza Wierzbickiego, jako nowego członka wspierającego naszego Towarzystwa.

Dziękujemy właścicielom oraz pracownikom szkółki Fischer, za prezentację szkółki i spotkanie w sympatycznym gronie.
Tych z Państwa, którzy nie mogli być w tym dniu z nami zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wyjazdu (dostępnej w galerii zdjęć)

Joanna Czerwińska
Oddział Szczeciński
Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego

Relacja z konferencji -24.05.2019

Za nami III Konferencja Szkoleniowa „Drzewo jako siedlisko chronionej flory oraz wybrane aspekty ustawy o ochronie przyrody”, która odbyła się 24 maja w Szczecinie. W spotkaniu wzięło udział blisko 70 uczestników. Przybyłych słuchaczy powitali: Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego – dr Jarosław Rzepa, Dziekan WKŚiR Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
dr hab. inż. Edward Meller oraz Prezes PTD – dr hab. inż. Marcin Kubus.

Podczas wykładów uczestnicy wysłuchali szeregu praktycznych informacji a także wielu ciekawostek na temat chronionych gatunków grzybów, porostów i mszaków. Poprawne oznaczanie ich gatunków to cenna umiejętność mogąca usprawnić proces decyzyjny w zakresie pielęgnacji terenów zieleni, gospodarki drzewostanem etc.

W wystąpieniach poruszono także tematykę związaną z ochroną drzew pomnikowych, omówiono aspekty prawne związane m.in. z wycinką drzew i krzewów, nasadzeniami zastępczymi itp.

Nie zabrakło także informacji o technologiach dostępnych dla terenów zieleni – firma Tegra zaprezentowała nawierzchnie ekologiczne (w tym także realizacje z terenu Szczecina) i podłoża do uprawy roślin.

Dziękujemy Prelegentom za rzeczowe i skondensowane przedstawienie cennych wiadomości, a uczestnikom za liczne pytania i ciekawe konkluzje podczas dyskusji i rozmów kuluarowych.


Zaproszenie na wyjazd do szkółki Fischer – 08.06.2019

Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego serdecznie zaprasza na wyjazd do szkółki drzewiarskiej Fischer organizowany w dniu 8 czerwca. Podczas wyjazdu zwiedzimy bogatą kolekcję roślin szkółkarskich.


Relacja z wycieczki “WENECJA BRANDENBURGII, KRAINA OGÓRKÓW CZYLI SPREEWALD –BŁOTA SZPREWY –LAS SZPREWY” -12.05.2019

W ubiegłą niedzielę blisko 50 osobowa grupa wzięła udział w wyjeździe do Spreewaldu. Zanim jednak trafiliśmy do ogórkowej krainy odwiedziliśmy położony na skraju Spreewaldzkiego Rezerwatu Biosfery Gród Słowiański Raddusch (Slavenburg Raddusch).  Wyłaniający się z oddali wysoki, otoczony fosą  wał obronny robi wrażenie. Na terenie obiektu znajduje się także muzeum, w którym podziwialiśmy liczne pozostałości kultury łużyckiej. Na miłośników wrażeń czekała nie lada gratka w postaci spaceru po szczycie wału, z którego rozciągają się piękne widoki na okoliczne pola i mokradła.

Atrakcję dnia stanowił blisko trzygodzinny rejs tradycyjną łodzią kahn po kanałach Spreewaldu. Sieć wodna przypomina labirynt, w którym za każdym zakrętem czeka jakaś niespodzianka. Z perspektywy wody mieliśmy okazję podziwiać zarówno wyłaniające się zza roślinności wiejskie domki, niewielkie poletka uprawne, a także bardziej dzikie fragmenty leśne. Podczas rejsu co rusz witały nas wspaniałe okazy drzew i krzewów, wśród których zdecydowany prym wiodły azalie i różaneczniki. W towarzystwie wesołych kaczek, latających ważek, słuchając śpiewu ptaków, w wesołym nastroju dotarliśmy do Lehde, gdzie zwiedziliśmy wioskę oraz skansen Muzeum Etnograficznego podziwiając doskonale zachowane budynki, sprzęty, narzędzia użytku codziennego. Zaskoczeniem dla niektórych były dość niskie sufity, a także m. in. wielorodzinne łóżka z szufladą na… dzieci”.  Na zakończenie udaliśmy się do malowniczej miejscowości Lübbenau, gdzie zajrzeliśmy  na teren parku towarzyszącemu neogotyckiej rezydencji dworskiej (dziś mieści się tutaj czterogwiazdkowy hotel), po czym udaliśmy się na spacer po urokliwej starówce. Czas wolny w porcie Lübbenau spędziliśmy na degustacjach lokalnych smakołyków takich jak ogórki czy chrzan w różnych smakowych marynatach, najodważniejsi mogli także spróbować lodów ogórkowych i Gurken Bier (piwa o smaku ogórków).
Za bogaty program wycieczki i wiele ciekawych historii dziękujemy niezastąpionemu Tadeuszowi Leśnikowi, który zachęcał także do kolejnych wypraw organizowanych przez nasz oddział PTD.

Już wkrótce na stronie głównej fotorelacja z wyprawy  w obiektywie Grzegorza Nowaka.

Życzenia