Logo PTD


Zapraszamy na majową wycieczkę, organizowaną przez Witolda Szumarskiego i Krzysztofa Sarzyńskiego - na Warmię!
Program wycieczki do pobrania (.doc)4 IV 2014


15 kwietnia mamy okazję nauczyć się sporo o dzikich, zapomnianych, mało znanych roślinach owocowych. Szczegóły - na plakacie (numer sali - na plakatach wywieszonych w budynku Wydziału)4 IV 2014


70 lat temu, 19 kwietnia 1944 r., w tragicznych, okupacyjnych czasach, pozbawiony możliwości twórczej pracy, zmarł jeden z twórców polskiej dendrologii, Antoni Wróblewski. Był człowiekiem wyjątkowej aktywności, zdolności, czynu. Urodzony społecznik, bojowiec PPS, wybitny - choć samouk - mykolog, ogrodnik, dendrolog, twórca arboretum w Beńkowej Wiszni ("Fredrów") pod Lwowem i w Kórniku, w najszczęśliwszym, galicyjskim okresie życia - nauczyciel w Wólce Kapitańskiej pod Lwowem, w Dublanach i w Wyższej Szkole Lasowej we Lwowie, w Beńkowej Wiszni. Wszystko, czego tknął w swym zawodowym życiu, rozkwitało i budziło podziw - wielkość i wartość tworzonych od zera kolekcji dendrologicznych, rozmach pracy pedagogicznej, znajomość tylu dziedzin wiedzy przyrodniczej.

Pamiętajmy o Antonim Wróblewskim, odwiedźmy jego grób w Kórniku, rzućmy okiem na życiorys - choćby w naszym Roczniku z 1951 r.

Jakub Dolatowski
31 III 2014


Piotr Banaszczak będzie uczył 2 kwietnia, w Rogowie, jak zakładać i prowadzić kolekcje dendrologiczne. Serdecznie zapraszamy!14 III 2014


Zapraszamy na kolejne spotkanie w Szczecinie: w czwartek, 20 marca, o 17.00 prof. Urszula Nawrocka-Grześkowiak opowie nam o Roślinności śródziemnomorskiej Włoch i Sycylii. Spotykamy się jak zawsze w sali 214 Katedry Meteorologii i Kształtowania Terenów Zieleni, przy u. Papieża Pawła VI. W programie spotkania, poza odczytem, także dyskusja o istotnych problemach zieleni Szczecina.

Marcin Kubus, 10 III 2014