Semkowe uroczysko w Rogowie od Przyjaciół z Architektury Krajobrazu SGGW i Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego – dołącz do fundatorów

czas trwania zbiórki: do 9.11.2020, do godz. 20.00

Bardzo chcemy upamiętnić naszego drogiego Kolegę Semka Izdebskiego. Polskie Towarzystwo Dendrologiczne dołącza do inicjatywy przyjaciół Semka ze studiów na kierunku Architektura Krajobrazu SGGW, którzy postanowili zrobić to z materii, która była bliska Semkowi. Od słowa do słowa, stanęło na uroczysku z wyjątkowym drzewem i ławeczką. Dzięki otwartości i wsparciu ze strony Piotra Banaszczaka zrobimy to w Arboretum w Rogowie, które dla Semka i dla nas było i pozostanie ważnym miejscem spotkań z Przyjaciółmi i Przyrodą.

Gatunek drzewa jest jeszcze ustalany. Będzie to wyjątkowa ciekawostka dendrologiczna, której nie ma jeszcze w kolekcji, a może szczególnie lubiany gatunek przez Semka. Nad propozycją drzewa i ławeczki myśli kierownik arboretum Piotr Banaszczak.

Pod drzewem chcielibyśmy zasadzić łan hiacyntowca zwyczajnego Hyacinthoides (Endymion) non-scripta. Jak opowiedzieli nam koledzy z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Semek na wycieczce PTD do Anglii zachwycił się tym gatunkiem. Parę cebul wróciło z nim do Polski. W 2017 roku Semek był przeszczęśliwy, że po dwóch latach oczekiwania Endymion zakwitł w rodzinnym ogrodzie.
Zbiórka na realizację ww. pomysłu trwa. Dzięki zaangażowaniu przyjaciół Semka z OAKu, mamy już środki, z których powinno wystarczyć na zakup młodego drzewa, transport i trochę cebul. Ze strony arboretum i Piotra mamy zapewnione ugoszczenie roślin w odpowiednim dla nich miejscu, prace ogrodnicze, projekt ławeczki z grawerunkiem poświęconym pamięci Semka oraz tabliczki 8×12 cm dla drzewa i hiacyntowców. Nasadzenia chcemy wykonać jeszcze w tym roku.

Marzymy o uroczysku, z ławeczką i pięknym drzewem, pod którym wiosną pojawi się łan błękitnych dzwoneczków – brakuje nam środków na ławeczkę i więcej cebul… dlatego kontynuujemy zbiórkę.

Wszystkich, którzy chcieliby dołączyć się do naszej inicjatywy – zapraszamy do wpłat – ile kto może.
Na wpłaty czekamy do 9 listopada 2020 (poniedziałek) – tak żeby jak najszybciej zamówić drzewo i cebule oraz
ławeczkę.